czw.. maj 30th, 2024
Jak samodzielnie zbudować garaż blaszany? Sprawdź nasze wskazówki!

W dobie brakujących miejsc parkingowych i ograniczonego miejsca w mieszkaniach, na trzymanie narzędzi do majsterkowania, wiele osób decyduje się na postawienie garażu blaszanego. Popularny blaszak może przyjmować różnorodne zastosowania, a do jego postawienia przekonuje wiele argumentów. Jednym z nich jest to, że taką konstrukcję można wybudować samemu. Jak to jednak zrobić? 

Czy trzeba mieć pozwolenie na zbudowanie garażu blaszanego?

Zanim odpowiemy na pytanie: jak samodzielnie zbudować garaż blaszany, warto wziąć pod uwagę kwestię pozwolenia. Obiekty takie jak blaszaki są regulowane przez Ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane. W przypadku rozpoczęcia robót budowlanych istnieje kilka rodzajów sytuacji, które nie wymagają konieczności ubiegania się o pozwolenie na blaszak. 

Przede wszystkim, jeśli chcemy samodzielnie stworzyć garaż blaszany, nie może on przekraczać 35 m2 powierzchni. Co więcej, taki obiekt może stać na działce o powierzchni 500 metrów i nie może być ich więcej niż dwa. 

Chociaż nie trzeba się ubiegać o pozwolenie w powyższej wskazanych sytuacjach, to i tak sam blaszak musi być zgłoszony do odpowiedniego urzędu. Jeśli chcesz samodzielnie zbudować garaż blaszany, ten fakt musi być zgłoszony co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych.

O czym należy pamiętać, stawiając samodzielnie garaż blaszany?

Jeśli zastanawiasz się: jak samodzielnie zbudować garaż blaszany, musisz pamiętać o opracowaniu projektu. Projekt powinien być przygotowany przez profesjonalistów. 

Po sporządzeniu projektu przyjdzie czas na pozyskiwanie materiałów do metalowej konstrukcji. W tej kwestii przydadzą się dobre śruby i blachy, które zapewnią odpowiednią stabilność i wytrzymałość. Następnie, gdy powstanie już konstrukcja należy ją przytwierdzić do ziemi. Rozmiary blaszaka powinny być dostosowane nie tylko przez pryzmat potrzeb, lecz również bramy garażowej. 

By admin